اخبار > آیا نمک مصرف کنیم ؟


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

آیا نمک مصرف کنیم ؟

روزها بود که پدرم دچار سردردهای ناگهانی می شد و تنها راه درمان آن ،تجویز های مادرانه در خانه ی مان بود تا اینکه به ناگاه حال پدرم بسیار وخیم شد و همه مضطرب به دنبال راهی برای نجات ستون خانواده میگشتیم ، وقتی با کمک آمبولانس های 115 به اورژانس بیمارستان رسیدیم، همه ی ما در سکوت تنها دست بر دعا برداشته بودیم که خداوند پدر ما را نجات دهد بی خبر از آنکه اتفاقی که امروز برای او افتاده بود ریشه در گذشته ی او دارد.

پزشک من را به عنوان پسر خانواده پیش خودش فراخواند و متوجه شدم که خطر از بیخ گوش پدرم گذشته او امروز مبتلا به فشار خون بالا شده بود که همان سردرد های ناگهانی علائم هشدار دهنده ای  از این بیماری برایش بود .

پزشک هشدار داد که مصرف نمک زیاد که پدرم از سال های دور به آن عادت کرده بود، او را مبتلا به این بیماری کرده، حالا خوشحال از اینکه او امروز حالش مساعد است و ناراحت از اینکه  باید با انواعی از قرص های کنترل فشار  تا آخر عمر مراقبش باشیم تا دیگر آن لحظات سخت را تجربه نکنیم راهی خانه یمان شدیم.

و حالا به نظر شما آیا باید نمک مصرف کنیم یا خیر ؟حرف های مدیر گروه تخصصی سلامت خانواده در خصوص مصرف نمک در سبد غذایی بسیار خواندنی است .

مدیر گروه تخصصی سلامت خانواده دانشکده علوم پزشکی اسفراین در این باره می گوید : این روز ها با شیوع فشارخون بالا وبیماری های قلبی وعروقی مواجهیم که یکی از علت های اصلی آن نداشتن تغذیه مناسب و زیاده روی در مصرف نمک است .

تیمور ملازاده گفت : ما به خانواده توصیه نمی کنیم که نمک را حذف کنند بلکه خواستار مصرف میزان کم نمک در برنامه ی غذایی آنها هستیم و همچنین جایگزینی نمک ید دار به جای نمک های معمولی.

او از اجرای بسیج ملی کاهش مصرف نمک در هفته اول دی ماه توسط دانشگاه های علوم پزشکی سراسرکشور به منظور بالا بردن آگاهی افراد جامعه واطلاع رسانی درخصوص مصرف نمک یددار تصفیه شده خبر داد و گفت : امسال دانشکده علوم پزشکی اسفراین هم  برای گروه هاواقشار مختلف جامعه برنامه های آموزشی متنوعی رادردستور کارخود داده است.

مدیر گروه تخصصی سلامت خانواده دانشکده علوم پزشکی اسفراین توصیه کرد : برای پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید ، خانواد ها نمک یددار مصرف کنند که حتی نتایج برخی تحقیقات در یک برنامه پنج ساله در این زمینه نشان داده است،  با مصرف نمک یددار شیوع گواتر ازحدود ۷۰ درصد به 6.5 درصد کاهش یافته است.

تیمور ملازاده این را هم اضافه کرد که برخی مسائل از جمله تبلیغات گسترده نمک های غیر استاندارد به ویژه نمک دریا ، نمک فله ای، سنگ نمک و غیره تهدیدی جدی برای فاصله جامعه از مصرف نمک یددار است.

 و حالا پدرم  تعهد نامه ای که نوشدارویی شده بعد از مرگ سهراب که در آن از مصرف نکردن نمک زیاد خبر می دهد را برای تمام خانواده امضا می کند و مادرم هم تمام نمک دان هایش را از نمک یددار پر کرده است.

 

١٠:٣٤ چهارشنبه ٥ دی ١٣٩٧ / شماره: ٤٨٥٢ / تعداد نمایش: 191 / گروه خبری: اخبار