اخبار > کبد، سم زدای بدن


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

کبد، سم زدای بدن

به گزارش وب دا ، کمک در ذخیره انرژی برای به حرکت در آوردن عضلات و کنترل قند خون و تنظیم کلسترول از دیگر وظایف کبد می باشد.

این عضو حیاتی بدن وظایف خود را به خوبی انجام می دهد تا زمانی که سالم باشد اما نیاید آن روز که ویروسی به جانش بیفتد و فعالیت های او را مختل کند.

هپاتیت......

هپاتیت به معنای التهاب کبد است که بر اثر  عوامل مختلفی مثل مصرف برخی از داروها، ویروس های مختلف، بیماریهای خود ایمنی و بیماریهای ژنتیکی و .... به وجود می آید.

ویروسهای مختلفی باعث ایجاد هپاتیت میگردند که 

ما در این گزارش به بیماری هپاتیت B می پردازیم:

ویروس هپاتیت B عامل بروز بیماری هپاتیت B در انسان است، این ویروس در کبد انسان جایگزین شده و تکثیر. و ایجاد بیماری مینماید .

به عقیده ی بسیاری از متخصصان بیماری هپاتیت B بعد از بیماری سل و مالاریا شایعترین بیماری عفونی و مسری در جهان است.

علائم و نشانه های این بیماری را بخوانید اما نگران نشوید:

بیماری هپاتیت می تواند بدون علامت باشد و یا علایمی بسیار شدید همراه با گرفتاری شدید کبدی ایجاد کند در اغلب موارد تشخیص آلودگی به ویروس هپاتیت B. تنها به دنبال انجام آزمایش امکان پذیر می باشد و این افراد معمولا هیچگونه علامتی نداشته و از آلوده بودن خود اطلاع ندارند

این بیماری در. مراحل مختلف خود ممکن است علائمی همچون زرد شدن رنگ پوست و چشم ها ، تیره شدن رنگ ادرار ، خستگی بسیار زیاد ، حالت تهوع و استفراغ و درد در ناحیه شکم را ایجاد  کند.

برای اینکه در ارتباط با این بیماری بیشتر بدانیم گفت وگویی کردیم با علیرضا اکرمی کارشناس بیماری های معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسفراین :

آقای اکرمی  راه های انتقال این بیماری را انتقال از راه خون و فرآورده های خونی،تماس جنسی محفاظت نشده، استفاده از سرنگ مشترک جهت تزریق، خالکوبی و تاتو کردن یا سوراخ کردن گوش با وسایل آلوده، استفاده از مسواک یا تیغ ریش تراشی که می تواند آلوده به خون باشند و فرورفتن اتفاقی سوزن آلوده به ویروس در بدن و یا انتقال از طریق مادر آلوده به نوزاد که مهمترین راه انتقال این بیماری در ایران است عنوان کرد.و به  همه ی شهروندان توصیه کرد برای انجام اقدامات دندانپزشکی  به مراکزی مراجعه کنند که دارای مکان و  وسایل بهداشتی. بود و با روشهای صحیح وسایل خود را ضدعفونی می کنند.

علیرضا اکرمی به همه این اطمینان را داد که انتقال این بیماری از راه های احوال پرسی های  روزانه مانند صحبت کردن، دست دادن، بوسیدن، در آغوش گرفتن و یا در مکانهایی مانند استخرها منتقل نمی شود.

این کارشناس بیماری ها  بهترین راه مقابله با ابتلا به بیماری هپاتیتB را اجتناب از رفتارهای پر خطری (مانند خالکوبی و تتو در مراکز غیر بهداشتی، حجامت خارج از اماکن مجاز و..)و همچنین  تزریق واکسن عنوان کرد و افزود :  برای تمام نوزادان و افراد در معرض خطر این واکسن تزریق می شود.

او همچنین افزود کلیه گروه های در معرض خطر شامل: پزشکان، جراحان، پرستاران، دندانپزشکان، کمک دندانپزشکان، دندانسازان و دانشجویان گروه های پزشکی ، کارکنان بخش دیالیز، کارکنان آزمایشگاه ها، بانک خون و سازمان انتقال خون  که با خون و فرآورده های آن و یا با سرنگ و سوزن سرو کار دارند ، افراد خانواده بیمار مبتلا به بیماری هپاتیت و.. هستند بایستی این واکسن را دریافت کنند.

با آرزوی سلامتی برای یکایک شما به یاد داشته باشیم پیشگیری از هر بیماری بهتر از درمان آن است.

 

١٤:٠٦ دوشنبه ١٧ دی ١٣٩٧ / شماره: ٤٨٩٠ / تعداد نمایش: 166 / گروه خبری: اخبار