اخبار > زمان حذف سل فرا رسیده است


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

زمان حذف سل فرا رسیده است

امروزه يكي از بزرگترين مسائل بهداشتي جهان، بيماري سل است و درهر ثانيه يك نفر به تعداد بیماران مبتلا به سل افزوده می شود.

به گزارش وبدا، هر ساله 15 اکتبر با نام روز جهانی بیماری سل با شعار " زمان حذف سل فرا رسیده است " نامیده شده است که امروز این بیماری  به یکی از بزرگترین مسائل بهداشتی جهان تبدیل شده است.

کارشناسان پیش بینی می کنند 1.7 میلیارد نفر در جهان  به باسيل سل آلوده باشند و درهر ثانيه يك نفر به تعداد آنان افزوده مي شود، در  سال 2017 میلادی، حدود 10 ميليون نفر جدید به سل فعال مبتلا شده اند که از این تعداد  5.8 میلیون نفر مرد، 3.2 میلیون نفر زن و  یک میلیون نفر کودک هستند  که برآورد می شود حدود 1.57 ميليون نفر در اثر اين بيماري جان می سپارند.

بیماری سل چیست ؟

سل یك بیماری تنفسی، واگیر دار و قابل انتقال است كه توسط میكروب سل (مایكوباكتریوم توبركلوزیس) ایجاد می شود.این بیماری میتواند به تمام دستگاه های بدن نظیر استخوان ها، مفاصل، مغز،كلیه و پوست  آسیب برساند؛ اما در 80%موارد ریه را درگیر می كند.

کارشناس بیماری سل دانشکده علوم پزشکی اسفراین در ارتباط با این بیماری می گوید : بيش از 90% موارد بيماري و مرگ ناشي از سل،در كشورهاي در حال توسعه رخ مي دهد.

سعید کشوری با بیان اینکه كشورهايي كه 75% موارد بيماري در آنها به فعال ترين گروه سني به لحاظ اقتصادي (يعني 15 تا 54 سالگي) تعلق دارد با مرگ چنين افرادی  به طور متوسط 15 سال درآمد خانواده به طور يكجا از بين خواهد رفت افزود : این بیماری در جهان در رتبه نهم ابتلا قرار دارد که پیش بینی می شود تا سال 2020 تا رتبه هفتم نیز بالا بیاید.

وی میزان بروز این بیماری در ایران  را 560 مورد در یکصد هزار نفر عنوان کرد و گفت :

از تعداد 8 هزار و 713  مورد مبتلا به سل گزارش شده کشور در سال 1397، 46% موارد را زنان بیمار و 16.3% موارد را بیماران غیر ایرانی تشکیل می دهند و بیشترین میزان بروز سل مربوط به گروه سنی 65 سال به بالا بوده است که این حاکی از موفقیت چشمگیر کشور در کنترل این بیماری است.

 سل چه علائمی دارد ؟

مدیر گروه بیماری های واگیر و غیر واگیر دانشکده علوم پزشکی اسفراین با بیان اینکه میكروب سل در اغلب موارد ریه را درگیر می كند و با علائم مربوط به دستگاه تنفسی ظاهر می شود گفت : مهمترین علامت بیماری سل؛ سرفه مداوم به مدت 2 هفته یا بیشتر است كه می تواند با علائم دیگری نظیر تب، كاهش وزن، تعریق بخصوص تعریق شبانه ، بی اشتهایی، خستگی زودرس، ضعف، درد قفسه سینه، خلط  و گاهی خلط خونی همراه باشد.

دکتر مصطفی لعل دولت آباد تعداد بیماران مبتلا به سل در شهرستان اسفراین را 61 نفر در پنج سال اخیر عنوان کرد و به توصیه کرد :اگر فردی  سرفه بیش از دو هفته دارد می تواند با مراجعه به کلیه پایگاه ها و مراکز بهداشتی درمانی شهر و روستا نسبت به آزمایش رایگان سل اقدام کند.

 

 

٠٨:١٩ سه شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٨ / شماره: ٥٨٦٥ / تعداد نمایش: 629 / گروه خبری: اخبار