اخبار > جوان بودن هرم سنی سرطان سینه در بین زنان


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

جوان بودن هرم سنی سرطان سینه در بین زنان

سرطان سینه  در کشور ما در سنین 30 تا 40  سال  دیده می‌شود و جوان بودن هرم سنی جمعیت عامل بروز این سرطان در بین خانم‌های جوان است.

به گزارش وب دا ، سالانه هزاران نفر به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که تشخیص به موقع و زودهنگام موثرین راه برای درمان آن است.

 تومور در مراحل اولیه محدود است در نتیجه درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است، نیمی از افرادی که امروز با تشخیص سرطان تحت درمان هستند، پنج سال زنده می مانند و بیش از 40 درصد  بعد از ده سال هنوز زندگی میکنند. مهمترین دلیل بهبود در بقای بیماران، علاوه بر درمان های موثری که پیدا شده است، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش های تشخیص زودهنگام است.

کارشناس بیماریهای واگیر و غیر واگیر دانشکده علوم پزشکی اسفراین در این باره می گوید :

آموزش و ترویج تشخیص زودرس سرطان و غربالگری دو جزء اصلی در برنامه تشخیص زودرس سرطان هستند.

مریم سلطانی با اشاره به آغاز هفته سلامت زنان از دهم تا شانزدهم آبان، سرطان پستان را  شایع ترین سرطان در زنان هم در کشورهای در حال توسعه و هم توسعه یافته عنوان کرد و گفت :  به دنبال افزایش امید به زندگی، افزایش شهرنشینی و تغییر در سبک زندگی افراد سرطان پستان در جهان در حال افزایش است که تشخیص زود هنگام به منظور بهبود بقا، سنگ بنای کنترل سرطان پستان است.

وی افزود :  سرطان پستان در کشور ما در سنین 30 تا 40  سال  دیده می‌شود و جوان بودن هرم سنی جمعیت، عامل بروز این سرطان در بین خانم‌های جوان است.

کارشناس بیماری های واگیر و غیر واگیر معاونت بهداشتی توده پستانی یا هر تغییر در شکل یا قوام پستان، توده پستان بزرگ شونده، فرورفتگی نوک پستان، رنگ پوست پرتغالی ،ترشح یک طرفه از نوک پستان "به ویژه ترشحات خون آلود " ، توده در زیر بغل را از علائم مهم این سرطان در زنان نام برد و گفت : 27 درصد از بیماران مبتلا به سرطان پستان زیر 40 سال دارند و از این رو باید نسبت به لمس هر توده‌ی مشکوکی در پستان خانم های جوان حساس بود چون این نوع غده‌ها الزاما خوش خیم نیستند و ممکن است سرطانی باشند.  

 

 

 

١٤:٣٠ دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٨ / شماره: ٥٩٤٦ / تعداد نمایش: 307 / گروه خبری: اخبار