اخبار > دستاورد های واکسیناسیون در کشور چشمگیر است


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

دستاورد های واکسیناسیون در کشور چشمگیر است

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت : با اجرای طرح  ایمن سازی دستاورد های واکسیناسیون در کشور بسیار چشمگیر است.

به گزارش وب دا ، دکتر سید محسن زهرایی در همایش یک روزه واکسیناسیون در اسفراین با بیان اینکه اجرای طرح واکسیناسیون از سال 63 در کشور اجرا شد گفت : با آموزش و مشارکت مردم و مبلغین پوشش این طرح به حدی رسید که در سال 74 موفق به حذف کزاز نوزادی در کشور شدیم .

وی از ریشه کنی بیماری آبله و به صفر رساندن فلج اطفال در کشور با پوشش گسترده واکسیناسیون خبر داد و افزود : با توجه به  موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در مجاورت کشور‌هایی با سیستم‌های بهداشتی ضعیف تر، هوشیاری و بیداری سیستم‌های بهداشتی در جهت حفظ طرح ایمن سازی در کشور مورد نیاز است.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حوزه بهداشت و درمان توانسته تاکنون با واکسن، حداقل از مرگ 300 هزار نفر به واسطه بیماری هپاتیتB پیشگیری کند گفت : سالانه یک هزار و 500 کودک به این بیماری مبتلا می شوند که تلاش می کنیم آن را به صفر برسانیم.

دکتر زهرایی افزود : تولید واکسن در کشور زیر نظر نظارت های سخت گیرانه سازمان غذا و دارو انجام می شود که واکسن ها وارداتی با نظارت مضاعف سازمان بهداشت جهانی هم روبه رو هستند.

وی با اشاره به اینکه با تزریق واکسن سیستم ایمنی بدن تحریک می شود که برخی عوارض را با خود به همراه دارد گفت : هیچ واکسنی عارضه جدی ندارد اما بی تردید ایمنی و پایداری بلند مدت را برای فرد به ارمغان می آورد.

 

 

 

١٤:٣٥ سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٨ / شماره: ٥٩٥٠ / تعداد نمایش: 346 / گروه خبری: اخبار