اخبار > سرماخورده اید یا آنفولانزا دارید ؟


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

سرماخورده اید یا آنفولانزا دارید ؟

سرماخوردگی و آنفلوانزا علایمی مشابه دارند با این تفاوت که سرماخوردگی معمولا خفیف‌تر است.

به گزارش وبدا ،  سرماخوردگی و آنفلوانزا علایمی مشابه دارند با این تفاوت که سرماخوردگی معمولا خفیف‌تر است و ممکن است بدون تب یا با تب پایین باشد، اما آنفلوانزا بطور ناگهانی شروع شده و با تب بالا همراه است، همچنین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا آنفلوانزا بهبود یابد، اما این مدت در سرماخوردگی کوتاه‌تر است.

آنفولانزا در فصول سرد سال و به‌خصوص در پاییز شیوع پیدا می‌کند خوب است بدانید سرماخوردگی نسبت به آنفولانزا بیماری تنفسی ملایم‌تر است، فردی که سرما می‌خورد برای چند روز دچار بی‌حال می‌شود درحالی‌که آنفولانزا ممکن است فرد را هفته‌ها در رختخواب نگه دارد.

مدیر گروه تخصصی بیماری های دانشکده علوم پزشکی اسفراین در این باره با بیان اینکه آنفلوآنزا یک بیماری حاد ویروسی است که مجاری تنفسی را درگیر می کند گفت : تاکنون 23 بیمار سندرومیک تنفسی در اسفراین گزارش شده است.

دکتر مصطفی لعل دولت آباد افزود : از این تعداد 18 نفر نمونه گیری شده اند که خوشبختانه کلیه بیماران مبتلا به آنفولانزا از نوع ویروس "H1N1" نبوده اند.

وی راه های پیشگیری از این بیماری را پوشاندن بینی و دهان در هنگام  عطسه و سرفه، اجتناب از روبوسی و دست دادن و در آغوش گرفتن و شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون نام برد.

مدیر گروه بیماری های واگیر و غیر واگیر دانشکده علوم پزشکی اسفراین افزود : در هنگام ابتلا به این بیماری در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و استراحت نقش اصلی را در بهبود هر چه بهتر این بیماری ایفا میکند.

 

١٨:٣٨ چهارشنبه ٦ آذر ١٣٩٨ / شماره: ٦٠٢٢ / تعداد نمایش: 300 / گروه خبری: اخبار