اخبار > غربالگری بیماران دیابتی از نظر بیماری سل دراسفراین/ درمان بیماران رایگان


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

غربالگری بیماران دیابتی از نظر بیماری سل دراسفراین/ درمان بیماران رایگان

از ابتدای آذر تا کنون 800 بیمار دیابتی به همت گروه بیماری های دانشکده علوم پزشکی اسفراین از نظر بیماری سل غربالگری شدند.

به گزارش وبدا ، کارشناس بیماری سل دانشکده علوم پزشکی اسفراین با بیان اینکه از ابتدای آذر طرح بیماریابی سل از گروه هدف بیماران دیابتی آغاز شد گفت : 2 هزار 400 بیمار دیابتی در اسفراین داریم که تاکنون 800 بیمار از لحاظ علائم بالینی و پاراکلینیکی سل غربالگری شدند که خوشبختانه هیچ مورد مثبتی گزارش نشد.

سعید کشوری با اشاره به اینکه این طرح تا پایان بهمن ادامه دارد افزود : این طرح به کمک بهورزان و مراقبین سلامت اجرا می شود و اگر مورد مثبتی مشاهده شد تمام مراحل درمان بیمار رایگان انجام می شود.

وی سرفه همراه یا بدون خلط،کاهش وزن بی علت،تب و عرق شبانه  را از علائم بیماری سل دانست و گفت : بیماران دیالیزی،بیماران مبتلا به آسم،افراد سیگاری،بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی،بیماران سلیکوزیس وزندانیان به علت پایین بودن سیستم ایمنی و حساسیت ریه ها از گروه های هدف بعدی اجرای این طرح در شهرستان اسفراین هستند.

 کارشناس بیماری سل دانشکده علوم پزشکی اسفراین ازحذف فرم های کاغذی برای اولین بار در  اجرای طرح بیماریابی با هدف صرفه جویی در هزینه ها خبر داد و افزود : تمام فرم های پرسشگری و غربالگری به صورت آنلاین در اتوماسیون مرکزی دانشکده علوم پزشکی اسفراین تکمیل می شوند.

 

 

١١:٣٧ چهارشنبه ٢ بهمن ١٣٩٨ / شماره: ٦٠٦٣ / تعداد نمایش: 305 / گروه خبری: اخبار