اخبار > شیر مادر ناجی کودکان


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

شیر مادر ناجی کودکان

کارشناس مسئول برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر بیمارستان امام خمینی (ره) اسفراین: شیر مادر سالانه جان ۷ میلیون کودک زیر ۵ سال را از مرگ نجات میدهد.

به گزارش وبدا، طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت ویونیسف تغذیه با شیر مادر یک روش بی نظیر برای رشد وتکامل کودکان است و طبق آمارها و تحقیقات رسمی و معتبر جهانی کودکانی که از لحظه تولد تغذیه با شیر مادر را شروع می کنند و تغذیه انحصاری با شیر مادر تا پایان 6ماهگی دارند و تا پایان 2 سالگی با شیر مادر همراه غذای کمکی تغذیه میشوند علاوه بر اینکه رشد مطلوب تری داشته، باهوش تر و حتی قدبلندتر بوده اند.

10 تا 17 مرداد با نام هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر نامگذاری شده است که شعار امسال آن "توانمند سازی والدین ، تقویت تغذیه با شیر مادر ... حال و آینده " است.

به همین مناسبت به سراغ کارشناس مسئول برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر بیمارستان امام خمینی (ره) اسفراین رفتیم تا بیشتر با اهمیت تغذیه کودکان با شیر مادر آشنا شویم .

 خانم اعظم بامیان با بیان اینکه  شیر مادر هیچ ماده ژنتیکی دستکاری شده ای نیست وحاوی فاکتورهای ایمنی بخش است گفت : شیرمادر به تنهایی تا پایان 6 ماهگی تمام نیازهای غذایی کودک را تامین میکند.

وی افزود : شیر مادر رایگان ، دردسترس و  یک آرام بخش طبیعی است و نیازهای عاطفی شیر خوار را برآورده میکند و باعث تقویت رابطه مادر و فرزندی میشود،که علاوه بر این ها مادرانی که تجربه شیردهی دارند سالم تر و خطر ابتلا به یکسری ازبیماریها در آنها مانند سرطان پستان تخمدان و رحم ، چاقی، دیابت،کم خونی، پوکی استخوان ومشکلات قلبی عروقی را کاهش می دهد.

کارشناس مسئول برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر بیمارستان امام خمینی (ره) اسفراین همچنین کاهش ابتلا کودکان به عفونتهای گوارشی،تنفسی و گوش،آسم، آلرژیک و سوتغذیه، بیماریهای قلبی و عروقی ، چاقی و دیابت،انواع سرطانها، مشکلات گفتاری وبینایی وشنوایی و پوستی فک و دندان و اختلالات رفتاری ، روانی و اجتماعی را از دیگر مزایای استفاده از شیر مادر عنوان کرد.

خانم بامیان این خبر را هم داد که بیمارستان امام خمینی (ره) اسفراین در سال 1374 لوح دوستدار کودک را از سازمان بهداشت جهانی دریافت کرده است  که سالانه توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  پایش می شود و در این بیمارستان در راستای اجرای دستورالعمل بیمارستان های  دوستدار کودک اقداماتی از جمله پایش و نظارت مستمر بر مراقبت های مادر و نوزاد ، آموزش پرسنل و مادران باردار،  برقراری تماس پوستی مادر و نوزاد حین زایمان و شیردهی ساعت اول تولد، رعایت برنامه هم اتاقی مادر و نوزاد و ترخیص همزمان آنها و عدم استفاده از شیر و پستانک انجام می شود. 

وی در پایان با آرزوی سلامتی برای تمام مادران و نوزادان از همه مادران خواست تمام تلاش خود را برای تغذیه انحصاری نوزاد خود با شیر مادر داشته باشند تا هم خود و هم فرزندشان ایمن باشند.

 

١٠:٢١ چهارشنبه ١٦ مرداد ١٣٩٨ / شماره: ٥٦٢٠ / تعداد نمایش: 381 / گروه خبری: اخبار