اخبار > اسفراین کمترین نرخ رشد جمعیت در خراسان شمالی دارد


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

اسفراین کمترین نرخ رشد جمعیت در خراسان شمالی دارد

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت : اسفراین در خراسان شمالی در مقایسه با سایر شهرستان ها نرخ رشد جمعیت کمتری دارد.

به گزارش وبدا ، دکتر نادر نیک پرست در اولین همایش مجمع سلامت اسفراین در سال 1401 با بیان اینکه کاهش شدید رشد جمعیت در کشور همچون قطاری است که به سراشیبی افتاده و قدرت نگهداری سرعت آن برای ما ضعیف شده است گفت : اسفراین با 1 و 73 صدم درصد  جزو شهرستان هایی است که کمترین نرخ باروری کلی  را در خراسان شمالی دارد.

وی با اشاره به اینکه نرخ باروری زنان تحصیلکرده کمترین نرخ باروری را در میان زنان دارد افزود : طبق سیاست‌های جدید فاصله ایمن بارداری و فاصله سنی ۲ فرزند که در گذشته سه تا ۵ سال تعیین شده بود اکنون بین ۱۸ تا ۲۴ ماه شاخص‌گذاری شده است. 

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین با اشاره به اینکه ایران نسبت به 45 سال گذشته پیرتر شده است افزود : ایران در سال 1430 در زمره ی چند کشور  اول پیر جهان قرار می گیرد.

دکتر نیک پرست از کاهش روند ازدواج در فاصله سال های 86 تا 97 خبر داد و گفت : تاکنون در ازدواج روند نزولی ازدواج به صورت پیوسته طی می کنیم و سن ازدواج در آقایان به 29 و در خانم ها به بالای 24 رسیده است.

وی تاکید کرد وظیفه و فعالیت های بهداشت همواره در جهت مراقبت از سلامت جامعه بوده است گفت : تامین سلامت مادران باردار و مراقبت های پس از زایمان آنها نیز همواره در پایگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت  انجام می شود.

 

١٤:٥٦ چهارشنبه ٤ خرداد ١٤٠١ / شماره: ٧٤٦٨ / تعداد نمایش: 150 / گروه خبری: اخبار