اخبار > موفقیت اسفراین در برنامه غربالگری تیروئید


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

موفقیت اسفراین در برنامه غربالگری تیروئید

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت :  در سال 1400درصد پوشش غربالگری تیروئید در اسفراین 109 درصد بوده است.

به گزارش وبدا ، دکترنادر نیک پرست با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا برنامه کشوری غربالگری بیماری کم کاری تیروئید نوزادان برخلاف سایر برنامه های بیماریابی، نه تنها دچار نقصان نشد بلکه ارتقا یافت گفت : اسفراین در سال 1400 توانست درصد پوشش این برنامه را به 109 درصد برساند و جزو دانشگاه و دانشکده های  برتر  در این برنامه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بهترین زمان برای نمونه گیری نوزادان در وقت طلایی بین روزهای 3 تا 5 روز بدو تولد است افزود : 96 و 2 دهم درصد از نوزدان اسفراینی در این بازه طلایی غربالگری شدند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت : در سال 98 تعداد بیماران شناسایی شده 4 بیمار بود این در حالی است که در  1400این تعداد کاهش و به 2 بیمار رسید.

دکتر نیک پرست کم بودن درصد نمونه های نامناسب را از عوامل تاثیر گذار در ارتقا این شاخص در اسفراین دانست و افزود : پارسال تنها  5 صدم درصد خطای نمونه گیری داشتیم.

وی با اشاره به اینکه همه بیماران شناسایی شده مراحل درمانی خود را از زیر 28 روزگی که بهترین زمان برای درمان است، آغاز کرده اند گفت : از سال 95 تاکنون 43 بیمار شناسایی شده اند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین ضمن قدردانی  از تلاش ها و مسئولیت پذیری همکاران برنامه غربالگری تیروئید گفت : در مواقعی که والدین برای نمونه گیری مراجعه نکرده اند و یا مناطق صعب العبور این همکارن حوزه بهداشت بودند که به سراغ آنها رفتند.

 نیک پرست افزود : شاخص آگاهی مردم در مراجعه به موقع به مراکز نمونه گیری نوزادان در اسفراین در جایگاه خوبی است که همین عامل  تاثیر بسزایی در سرعت شناسایی بیماران در اسفراین داشته است.  

 

 

 

١٤:٤٦ يکشنبه ٨ خرداد ١٤٠١ / شماره: ٧٤٧٢ / تعداد نمایش: 152 / گروه خبری: اخبار