اخبار > پیشگیری بر درمان ، راهکار بهبود سلامت دهان و دندان ایرانیان


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

پیشگیری بر درمان ، راهکار بهبود سلامت دهان و دندان ایرانیان

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی گفت : اگر به فکر سلامت دهان و دندان مردم هستیم؛ راه اصلی برنامه ریزی برای پیشگیری از بروز پوسیدگی‌های دندانی است.

به گزارش وبدا مرکزی، مهدی کدخدازاده پیشگیری بر درمان را راهکار بهبود سلامت دهان و دندان ایرانیان دانست و گفت: کشور‌های اسکاندیناوی که شاخص پوسیدگی دهان و دندان DMFT را به صفر رسانده‌اند، روی شاخص نداشتن پوسیدگی برنامه ریزی و بر روی پیشگیری کار کردند.

وی با بیان اینکه  می‌توان برای حصول به این مهم از نیروهای بهداشتی و نیرو‌های حدواسط مثل بهورزان دهان بهره برد افزود : اگر ارتقاء سلامت دهان و دندان مد نظر سیاست‌گذاران است؛ باید به بحث مهم بهداشت و پیشگیری پرداخته شود.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی با اشاره به آمار دانشجویان و فارغ التحصیلان دندانپزشکی در کشور گفت: اکنون ما بیش از ١۵ هزار دانشجو داریم، همچنین یک هزار و ٢٢١ نفر رزیدنت تخصصی در کشور مشغول به تحصیل و ارائه خدمات هستند.

  کدخدازاده افزود :  سالانه نزدیک به ٢ هزار دندانپزشک فارغ التحصیل می‌شوند، از طرفی سالانه بین ٣۵٠ تا ۴٠٠ نفر دندانپزشک فارغ التحصیل از خارج کشور وارد و به جمع دندانپزشکان کشور اضافه می‌شوند.

وی با بیان این که در دانشکده‌های نوپا با چالش کمبود جدی هیات علمی ماندگار مواجه هستیم، گفت: قوانین سختگیرانه موجود هم همه هیأت علمی‌ها را از دانشگاه جداکرده است، برای مثال این موضوع در دانشکده‌هایی همچون بوشهر، اراک، بندرعباس و ایلام به طور محسوس قابل درک است.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی با اشاره به تعداد دندانپزشکان در کشور گفت: در زمان انقلاب یک هزار و ٢٠٠ دندانپزشک در تهران و ۴٠٠ دندانپزشک در سایر استان‌ها داشتیم و اکنون بنابر اعلام سازمان نظام پزشکی ۴٢ هزار و ۶۵۵ نفر دندانپزشک ثبت شده است که البته تعدادی مهاجرت کرده و تعدادی فوت شده‌اند.

کدخدازاده ادامه داد: اکنون سرانه دندانپزشک در کشور ۵ نفر به ازای هر ١٠ هزار نفر تخمین زده می‌شود و این سرانه در آمریکا ۶.١ بوده و پیش بینی ما این است که با همین ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی موجود در سال ١۴٠٨ به ۶.١ خواهیم رسید.

وی افزود: سالانه حدود ٢٠٠ تا ۳۰۰ نفر فارغ التحصیل می‌شوند که می‌بایست به مناطق کمتر برخوردار خدمت کنند و از سال ٩٢ تاکنون یک هزار و ٨۶۶ نفر از این امتیاز استفاده کرده و از ٢ سال پیش این گروه دندانپزشکان فارغ التحصیل شده‌اند تا توزیع دندانپزشک در کشور و دسترسی مردم در مناطق محروم اصلاح شود چرا که افزایش ظرفیت دندانپزشکی به جز تضییع بیت المال و آسیب به سلامت مردم دستاوردی نخواهد داشت.

 

 

٠٩:٠٣ يکشنبه ٢٢ خرداد ١٤٠١ / شماره: ٧٤٩٦ / تعداد نمایش: 57 / گروه خبری: اخبار