اخبار > تب کریمه کنگو بسیار مسری و خطرناک


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

تب کریمه کنگو بسیار مسری و خطرناک

بیماری تب کریمه کنگو تاکنون در کشور 18 مبتلا داشته است.

به گزارش وبدا ، بیماری CCHF  یا همان تب کریمه کنگو که این روزها نامش را بیشتر دیده و شنیده اید بیماری ایست که از دام آلوده به انسان منتقل و از انسانی به انسان دیگر قابل سرایت است.

کارشناس بیماری های دانشکده علوم پزشکی اسفراین  با بیان اینکه تاکنون در ایران 18 بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی شده است که یک نفر نیز فوت شده گفت : این بیماری بسیار مسری و خطرناک است که میزان کشندگی آن به 30 درصد هم میرسد.

سعید کشوری راه انتقال این بیماری به انسان را از دام به انسان به هنگام ذبح ، تماس با ترشحات ، لاشه و خون حیوان برشمرد و افزود : بیماری تب کریمه کنگو در دام ها شایع است و واکسنی هم برای آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه  خونریزی زیر پوستی ، خونریزی داخلی از علائم ابتلا به این بیماری است افزود : فعلا در اسفراین موردی از این بیماری مشاهده نشده است.

کارشناس بیماری های دانشکده علوم پزشکی اسفراین از مردم خواست به هیچ عنوان دام را در معابر عمومی و منزل ذبح نکنند، در هنگام کشتار دام حتما از دستکش استفاده نمایند ، از تماس با خون ، لاشه و ترشحات دام خودداری نمایند و در صورتیکه در دست یا پای خود زخمی دارید به هیچ عنوان در ذبح دام مشارکت نکنند .

 

 

١٣:٣٠ چهارشنبه ٢٥ خرداد ١٤٠١ / شماره: ٧٥١٤ / تعداد نمایش: 111 / گروه خبری: اخبار