اخبار > قاتلی به نام قرص برنج


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

قاتلی به نام قرص برنج

 مسئولیت 11 درصد از کل مرگ های ناشی از مسمومیت را قاتلی به نام قرص برنج بر عهده دارد.

در ابتدا وقتی نامی از قرص برنج را می شنویم تصور ما بر این است که قرص برنج، قرصی است که از برنج درست شده است.

اما قرص برنج همان قرصی است که برای دفع آفت های برنج و نگهداری طولانی مدت برنج و دیگر محصولات زراعی مورد استفاده قرار می گیرد.

در اثر تماس ترکیبات این قرص با رطوبت موجود در هوا یا محصولات کشاورزی، گاز فسفین آزاد می‌شود که گازی بسیار سمی است که در غلظت‌های پایین کشنده بوده و به همین دلیل فسفید آلومینیوم برای کنترل و از بین بردن حشرات و آفات انباری محصولاتی مانند برنج و غلات در سوله‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس اداره غذا دانشکده علوم پزشکی اسفراین در این باره گفت : نکته بسیار مهم آن است که بسیاری از موارد مرگ ناشی از قرص برنج در اثر تنفس گاز سمی آزاد شده از کیسه‌های حاوی غلات یا حبوباتی بوده است که دانسته یا ندانسته، برای دفع آفات، در داخل کیسه قرص برنج قرار داشته است و در داخل منزل نگهداری شده است.

مهندس عظیم دست بند با بیان اینکه به طور کلی سم فسفید آلومینیوم یا همان قرص برنج، در سال ۱۳۹۹ منجر به مرگ ۹۳۲ نفر شده و در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ نیز ۵۴۶ را به کام مرگ کشانده است گفت : مسئولیت 11 درصد از کل مرگ های ناشی از مسمومیت را قاتلی به نام قرص برنج بر عهده دارد.

 وی با هشدار اینکه علیرغم تمامی اطلاع رسانی ها و آموزش ها کماکان قرص های برنج از طریق برخی عطاری ها، خرده فروشی ها و سم فروشی ها در دسترس متقاضیان قرار می گیرد افزود :

توزیع ، خرید و فروش این سم در سطح کشور ممنوع است و از سال 1390 قرص برنج از جانب ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالای ممنوعه اعلام شده است و خرید و فروش و استفاده آن مشمول مجازات است و پیگرد قانونی دارد.

کارشناس اداره دارو دانشکده علوم پزشکی اسفراین  افزود :  به علت بی‌توجهی خانواده‌‌ها نسبت به خطرات ناشی از مصرف خانگی این سم ، موجب شده است که متاسفانه کشور ما یکی از معدود کشورهایی باشد که در سطح دنیا مرگ ناشی از این سم در آن گزارش شده است.

دست بند با تاکید بر اینکه   فرآورده‌‌های دورکننده آفات برنج و دیگر غلات که جهت مصارف خانگی طراحی و تولید می‌‌شوند، اکثرا حاوی عصاره سیر، تالک و نمک طعام بوده و ممکن است با نام قرص سیر یا قرص برنج معرفی شوند که فاقد ماده سمی فسفید آلومینیوم هستند، کاملا بی خطر بوده و به صورت قانونی به فروش می‌‌رسند گفت : این قرص‌‌ها که به‌عنوان قرص برنج با منشاء گیاهی شناخته می‌شوند، فاقد اثرات سمی و کشنده برای انسان بوده و مصرف آن در انسان بی‌‌خطر محسوب می‌‌شود.

وی مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج را مرگ درد آور دانست و گفت : مسمومیت با سم فسفید آلومینیوم هیچ درمان و پادزهر اختصاصی ندارد و سیستم تنفسی و قلب فرد مسموم در مدت سه تا چهار ساعت دچار مشکل شده و تا زمان که هوشیار است سوزش شدیدی در بدن خود احساس می کند

١١:٢٥ يکشنبه ٢٩ خرداد ١٤٠١ / شماره: ٧٥١٩ / تعداد نمایش: 118 / گروه خبری: اخبار