اخبار > حیوان گزیدگی در اسفراین 801 مورد گزارش شد/ تزریق واکسن هاری ضروری است


ارسال به دوست     نسخه چاپي

 

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

حیوان گزیدگی در اسفراین 801 مورد گزارش شد/ تزریق واکسن هاری ضروری است

در شش ماهه اول امسال 801 مورد حیوان گزیدگی در اسفراین گزارش شده است.

به گزارش وبدا، مدیر گروه بیماری های واگیر دانشکده علوم پزشکی اسفراین  با بیان اینکه 71 درصدد حیوان گزیدگی ها دراسفراین در مناطق روستایی بوده است گفت : از 801 مورد گزارش حیوان گزیدگی در نیمه اول امسال 28 درصد شهری و 1 درصد در سایر مناطق بوده است.

خانم مریم سلطانی 56 درصد از این حیوان گزیدگی ها را در سگ های صاحبدار و 9 درصد را در سگ های بدون صاحب عنوان کرد و گفت : اندام تحتانی و باسن با 50  درصد آسیب دیدگی بیشتر آسیب ها را به خود اختصاص داده است.

وی تزریق واکسن هاری را بعد از هر حیوان گزیدگی ضروری دانست و گفت : این واکسن در سه نوبت و در روز های صفر ، سه و هفت تزریق می شود.

مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی 2 درصد از حیوان گزیدگی ها را در حیوانات وحشی و کمتر از یک درصد را در روباه ، شغال و گرگ اعلام کرد و از سازمان های مرتبط همچون دامپزشکی، شهرداری و دهیاری ها خواست در هنگام مرگ این حیوانات حتما نکات بهداشتی دفن حیوان که باید در عمق بسیار زیاد باشد را رعایت نمایند.

سلطانی بیشترین مراجعین مرتبط با این موضوع را زنان میانسال با 8/10 دهم درصد دانست و تاکید کرد : متاسفانه با بررسی به عمل آمده از مراجعین هاری بیش از ۹۰ درصد مراجعه کنندگان نمی دانند هاری یک بیماری ۱۰۰ درصد کشنده است و درصورت ابتلا درمان ندارد.

وی تاکید کرد :  سه گروه شغلی محصل،کودک و خانه دار در دسترس ترین گروه برای آموزش هستند که با آموزش مناسب و دقیق می توانیم آمار مراجعین هاری را بسیار کاهش دهیم.

 

 

١٢:٢٠ چهارشنبه ٢٧ مهر ١٤٠١ / شماره: ٧٧٨٩ / تعداد نمایش: 129 / گروه خبری: اخبار